Mohyla M. R. Štefánika

Objednať priestor pre podujatie

Odporúčané výlety

Päť rokov po smrti generála M. R. Štefánika bol položený základný kameň pamätníka na vrch Bradlo v Myjavskej pahorkatine. Charakteristická bielo sa skvúca terasovitá stavba so štyrmi obeliskmi predstavuje typickú čistotu architektonického prejavu Dušana Jurkoviča v plnom súlade s okolitou krajinou. Celá stavba je postavená z travertínových blokov. Po čelných a bočných schodiskách sa dá vykráčať až k hrobu. Pomník je viditeľný z ďalekého okolia a je z neho nádherný výhľad do okolitého kopaničiarskeho kraja.

Jurkovič o kráse tohto miesta napísal: „Pre Štefánika bolo len jedno miesto: na temeni Bradla nad Košariskami, kam sa on za voľných chvíľ po cestách ďalekým svetom utiekol pokochať krásou svojho rodného kraja, odtiaľ v žiarach rannej zory sledoval strieborný tok Váhu a sivú hlavu Inovca, v rozprávkových náladách rysujúce sa rozvaliny dávnych dôb hradu Čachtického a šeré trosky Branča. Sokole, tu rozhliadni sa naposledy po Javorine a Bielej hore a tu odpočívaj.“

Posledné miesto odpočinku tohto národného hrdinu môže byť miesto na hĺbavý pobyt v lone prírody, kedy duša pookreje a nechá sa unášať krásami krajiny rozliehajúcej sa široko-ďaleko navôkol. Pôsobivý výhľad a čerstvý vzduch ocenia isto všetci návštevníci ekologického centra, milovníci alternatívneho a prírodného životného štýlu. Výlet na túto pamiatku tak predstavuje ideálny nápad na strávenie voľného času.