Okolie Zemianskeho mlyna

Objednať priestor pre podujatie

Prostredie

Vrbovce ležia v srdci myjavského regiónu, v lone prekrásnej prírody Bielych Karpát. Návštevníci vzdelávacieho centra Zemianskeho mlyna tak majú možnosť ísť v jeho blízkom i širšom okolí na rôzne vychádzky či poznávacie výlety, navštíviť mnohé kultúrne podujatia alebo iné atrakcie, ktoré náš región ponúka.

Myjava a celý región kopaníc je bohatý na folklór a vžitú ľudovú tradíciu. V Myjave, ktorá je len 14 minút cesty od Vrboviec, sa každoročne koná najväčšie podujatie tohto druhu, Myjavské folklórne slávnosti, trojdňový medzinárodný folklórny festival a festival európskej tradičnej kultúry. Tu prebiehajú tradičné ľudové rozprávania, divadelné predstavenia, tanečné zábavy, aj ochutnávky regionálnych špecialít a koštovky domáceho páleného. Tento festival je možné navštíviť vždy približne v polovici júna a jeho neodmysliteľnou súčasťou je i tradičný „jarmek“, ktorý sa koná v sobotu v centre mesta.

Vrbovce sú od západu orhaničené Žalostinskou vrchovinou, od severu Javorinskou hornatinou, od východu Myjavskou pahorkatinou a od juhu sú chránené tzv. Brančskými bradlami. Koho viac láka príroda, môže sa vybrať na výlety do okolia Zemianskeho mlyna, ktoré je bohaté svojou flórou i faunou. V širšom okolí môžete navštíviť napríklad Mohylu Milana Rastislava Štefánika, miesto posledného odpočinku generála M. R. Štefánika, na vrchu Bradlo v Myjavskej pahorkatine vo výške 543 m.n.m., ktorá sa nachádza do 30 minút cesty od Vrboviec. Vrbovce sa nachádzajú veľmi blízko hranice s Českou republikou. Zaujímavým miestom na poznávací výlet je aj Veterný mlyn v Kuželove, okres Hodonín, len na skok od nás. Tento veterný mlyn je jediným mlynom holandského typu na Morave, bol postavený v roku 1842 a je významnou technickou pamiatkou obce Kuželov. Návšteva tejto pamiatky je zároveň aj príležitosťou na peknú pešiu prechádzku, keďže je len 5 km od Vrboviec.

Pre tých náročnejších návštevníkov, okrem priestorov alternatívneho ekologického centra Zemianskeho mlyna, Myjava ponúka aj centrum pre regeneráciu a oddych v príjemnom prostredí wellness centra v štvorhviezdičkovom hoteli Štefánik. Wellness centrum je vybavené sucho, parnou a infra saunou a je možné prenajať si tieto priestory pre romantické chvíle vo dvojici, či pre skupinový oddych v kruhu priateľov. Môžete tak spojiť regeneráciu mysle a ducha na pobyte vo vzdelávacom centre na Zemianskom mlyne s regeneráciou tela vo wellness centre.