Pestovanie konopa - dá sa to aj na Slovensku

Objednať priestor pre podujatie

Čo sa u nás udialo

Oproti každému pozitívnemu článku o konope stoja aspoň tri negatívne. Prečo to tak na Slovensku je? Rastlina konope je spájaná s pojmami užívania drog a ilegality, má však aj odrody, ktoré majú nízky obsah omamných látok THC a ktorých multifunkčné využitie v prospech nás všetkých je nevylúčiteľné. Konopa siata, tzv. technická, má toľko pozitívnych vlastností a liečivých účinkov, že sme sa ju rozhodli pestovať aj u nás, v alternatívnom centre Zemiansky mlyn. Oproti konope indickej, marihuane, má obsah THC len 0,3%. Marihuana obsahuje 40%.

Rastlina bola používaná už starými Číňanmi, v tom čase najmä na výrobu oleja. Až ďaleko neskôr moderná veda umožnila zistiť, že konopné semiačko obsahuje kompletné aminokyseliny vrátane takzvaných nenasýtených mastných kyselín, ktoré si telo nevie samo vyrobiť. Konopné potraviny sú veľmi vhodné aj pre alergikov, a tiež neobsahujú lepok, sú teda veľmi zdravé. Keďže rastliny nie je potrebné postrekovať proti škodcom a sú naozaj nenáročné na pôdu, sú vysoko ekologické, čo len prospieva nášmu ekohospodáreniu na Zemianskom mlyne. O jej multifunkčnosti svedčí aj to, že okrem semiačok je možné spracovať aj jej stonky na výrobu tkanín, kvalitných a trvácnych izolácií do domov, či dokonca na výrobu komponentov do áut. Pestovanie konope siatej je na Slovensku legálne možné od roku 2009, kedy boli dosiahnuté zmeny v našich zákonoch. Rozhodli sme sa teda o mnohostrannom využití konopy siatej presvedčiť na vlastné oči, resp. na vlastnej koži.

Zasadili sme semiačka konopy a tešili sme sa z tejto jednoduchej a nenáročnej rastliny, zdalo sa, že nie je nič ľahšie. Také jednoduché to však nebolo, dohonila nás byrokracia. Bolo potrebných mnoho papierov, potvrdení a povolení, až kým sme si neuvedomili, že s pestovaním rastliny konopa siata je spojených toľko predsudkov, že jej pestovanie, alebo čo i len spomenutie v konverzácii je dnes tabuizované. Mnoho ľudí ju napríklad považuje za konopu indickú a je veľmi ťažké sa takýchto predsudkov zbaviť. Ďalším problémom, s ktorým sme sa potýkali bola rozloha poľa. Podľa legislatívy je totiž možné pestovať konopu siatu na ploche minimálne jedného hektára. Tak sme ju teda vysadili na celý hektár, aj keď by nám stačilo aj malé políčko. To sme ešte nevedeli, aké ťažké bude konopu zožať. Kombajn si s ňou nevedel poradiť, azda pre hrubé stonky alebo lepivé kvety. Vtedy sme zorganizovali konopnú bigádu a spojili sme príjemné s užitočným, keď sme naše vzdelávacie ekologické centrum využili na vzdelávanie o tejto rastline a šírenia povedomia o jej blahodárnych účinkoch a zároveň sme konopu spoločne zožali a pripravili z nej aj rôzne pochutiny. Stretli sa tu ľudia, ktorí majú vzťah k pôde a ekologickému hospodárstvu a všetko nakoniec dobre dopadlo :)

Vzdelávacie zariadenie Zemiansky mlyn vo Vrbovciach má ambíciu združovať ľudí akéhokoľvek veku, ktorí sa snažia o zachovanie tradícií, ochranu prírodných hodnôt a rozvoj vlastného regiónu. Čoraz viac mladých inklinuje k prírode a k prírodným, pravým, veciam, chcú žiť zdravšie, ekologickejšie. Pestovanie konope siatej u nás vo Vrbovciach má prínos pre všetkých, ktorí sa rozhodnú náš mlyn navštíviť. Môžu na vlastné oči zažiť a pocítiť i ochutnať hodnotu tejto perspektívnej rastliny a keďže sa venujeme aj prírodnému staviteľstvu, v ktorom má technické konope široké využitie, otvára sa priestor na workshopy aj z tejto oblasti. Veríme tak, že aj touto snahou prispejeme k postupnému navráteniu konopy siatej na Slovensko.